Уявіть собі, що багато років ви хотіли відпустити їх на волю і вони все смиренно чекають, допоки ви знайдете ключ від дверцяток і омріяна свобода стане їх новим горизонтом. Та ключ все ніяк не знаходиться - а з часом ви вже й забуваєте його шукати, бо життя - то життя - треба поспішати, щось вигадувати, кудись йди - ну, метушня, одним словом.
Аж ось одного разу один із ваших нових чи старих друзів вкотре розглядає вашу клітку з метеликами, яку ви не забуваєте демонструвати всім охочим, бо чому ж ні - метелики і справді гарні. Він дивиться на ту клітку і говорить вам те, що ви завжди, насправді, знали: решітки не можуть стримувати цих метеликів у клітці, а ключ від дверцят он де стільки років ви носите у своїх руках. Ви мило усміхаєтеся: ай справді. Берете ключа, відкриваєте ними дверцята клітки і...
Стає чомусь так страшно-страшно, наче то й не клітка з метеликами, що решітки ніколи й не могли стримувати їх польоту, а скринька Пандори, що вже за мить посіє хаос у всьому вашому житті.
Чи думали ви коли-небудь про події, що безповоротньо змінили хід вашого життя? Події часом гарні, часом важливі, часом сумні, а інколи, можливо, нестерпні. Події, що почали диктувати вам спосіб, регламент і правила вашого кожнодення.
Чи думали ви про те, коли піддались цим правилам і коли правила почали визначати вас, а не ви правила?
І врешті, чи думали ви, чому свобода інколи може вселяти справжній жах?
Коли хтось стикається зі своїми страхами, моя колега ставить одне просте запитання: хто вам в дитинстві розказував такі страшні казки? Мені це питання подобається. Бо я думаю, що нам в дитинстві інколи розказували дуже багато страшних казок про небезпечний світ, де все давно визначено за нас і для нас і де не можна йти проти системи, де прийняті одного разу рішення мають виконуватись довічно. Тоді, стикаючись з власними помилками, ми сприймаємо їх як данину цьому світу і вже нічого не прагнемо з ними зробити.
Саме в цей момент з'являється клітка. Ну звісно, про це не прийнято говорити, бо ж не можна порушувати одвічні канони нашого суспільства - треба йти прокладеним шляхом. Глухий кут. І жити нестерпно і змінити щось неможливо. Знайомі такі історії?
Тоді на поміч приходить алкоголь, азартні ігри, коханки чи коханці, таємні побачення, дрібне злодійство, кар'єра, вічно незайняті друзі або ж подруги, спільноти, де можна говорити про Бога і не говорити про себе (щодо останнього, то так інколи справді трапляється).
Коли я сам опиняюсь в глухому куті, то йду за порадою до своєї подруги. Ми називаємо це супервізією і, найчастіше, зі всіх глухих кутів в моїй практиці мені допомагає вийти саме вона.
Не має значення, чому ми потрапили в клітку власних досягнень. Має значення лише той факт, яку ціну ми заплатимо, якщо наважимось вийти назовні.
І, власне, немає однозначної відповіді, що робити далі. Бо ми можемо злетіти і знайти небо, проте втратити землю, а можемо залишитись, одвічно на те небо оглядаючись і не помічаючи, що чи хто тебе чекає на землі. Відповіді немає. Вибір кожного разу неоднозначний. Завжди на терезах ціна питання.
Я думаю, що в декотрих випадках потрібно наважитись. Тоді політ подарує омріяну свободу. Але я думаю, що в інших випадках можна зостатись, бо те, що є навколо тебе сьогодні - це також різновид неба - можливо грозового, можливо із блискавками і громами, але ж неба. А, можливо, одного разу просто потрібно навести лад там де ти сьогодні і тоді все стане на свої місця. Хто знає, хто знає... Психотерапевти не мають відповідей.

Отож, сьогодні Лабораторії змін виповнився один рік і сьогодні я можу сказати, що інколи в цій лабораторії ми віднаходимо зміни, а інколи примирення. Примирення, зрештою, - це також зміна. Зміна всередині нас. Бо усвідомлене прийняття свого життя таким, як воно є - це ще один різновид свободи.
Дякую, що це рік були з нашою лабораторією.
До зу... Я десь поруч.
* За метафору клітки з метеликами дякую одній пані, що дозволила її використати в цьому блозі.
Немає коментарів:
Дописати коментар